M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

KİMSE BINGILDAMASIN!

 


Yukarıda yazdığım başlık gerçekten benim de hoşuma gitmedi ama yazma gereğini hissettim. Neden yazdım? Şunun için efendim; köşe yazarı veya yazarlar olarak kurtulamadıklarımız var. Bu kurtulamadığımız davranışlardan kurtulmalı, kendi vicdanımızda ölçüp biçip ona göre davranışlar sergilemeliyiz.

Elimden geldiğince Ermenek yöre kültürüne hizmet için çaba harcıyorum. Takdir görür veya görmez, topal karınca niyetiyle doğru bildiğim yolda yürümeye çalışmaktayım.

Yayına sunduğum bir makalemi siz değerli okuyucularıma sunmak için gerçekten zaman ve düşünce harcamadan olmuyor. Makaleyi üretmek için zaman zaman kaynaklara başvurmakta ve belirlediğim kelime, cümle veya paragraf alıntısını yazımın içinde kullanıyorsam kesinkes alıntı kaynağını dipnot olarak sunmaktayım. Alıntı yaptığım ürün bana ait bahçede yetişmiş bir ürün olmadığı içindir ki; “Ben bu ürünü şu bahçeden aldım, sahibi de şudur.” diye belirtmekteyim. Belirtmezsem sonucun ne olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Yüz kızartıcı bir hal ve durumdur.

Zira alıntı yaptığım yeri bildirmek kaynak sahibine saygının gereği olduğu gibi telif hakları yasası gereği bunu zaten vermek zorundayım.

Bizzat yazar veya fotoğraf sanatçısına ulaşarak izin talep ettiğim onlarca saygı değer yazar ve sanatçılarımızla muhatap olup izin almaktayım. Bu kadar zahmet çekip, hiçbir karşılık beklemeden bir yazıyı okuyucuya ulaştırıyorken bir de alıntı sahibinin hakkını, kul hakkı olarak boynuma neden vebal yükleyim ki? Böyle bir haddini bilmezlik yaptıysam bana zül olsun.

Bir de bilmediğim bir konu hakkında ahkâm kesmek, bir yazı oluşturup okuyucunun zihnini bulandırmak veya yalan yanlış şeyler yazmak başta kendime olan saygıyı yitirmeme yol açar.

Böyle hallere düşmekten Allah korusun. Allah’ım beni bu tür sorumluluk, böyle bir vebal yüklenmekten uzak tutsun. Öyle bir yazım olacağına da olmaz olsun.

Okuyucularımı bıktırmamak için çok kısa bir not ile ifade edeceğim.

Eğer ki bir başkasın sözlü olarak bana ifade ettiği bir açıklamayı veya bir eserden kelime dâhil olmak üzere, cümle, paraf, çizim, şekil, resim vs. alıntı yaptıysam kendi malım, kendi düşüncem gibi sunuyorsam bana ar olsun.

Tüm alıntılarımı en basitinden tırnak içine almıyorsam, dip not olarak kaynak göstermiyorsam, sahibinin adını, sanını, eser adını, sayfa numarasını vermiyorsam bana yuh olsun.

Dostlar umarım beni anlayışla karşılarlar. Hiç kimse kopyala yapıştır, cümlenin, paragrafın yerini değiştirip “Ben yazdım!” demesin. Yemin billah ediyorum böyle yapanların yazıları sırıtıyor. “İşte ben buradayım, falan kitaptan, filan yazarın makalesinden kopya olarak buraya yapıştırıldım.” diyor adeta. İşte onu yapan arkadaş farkında olmuyor bile kopyaladığı yazının içinden, kıyısından köşesinden mutlaka bir işareti de beraberinde taşıyıp geliyor. Okuyucu o işarete “keskel alaka” diyor. Eser sahibi ise daha okumadan “İşte şurası benden alınmış.” deyiveriyor hemen.

Hani eser sahibine saygı? Hani alıntı kuralları? Hele yazdığın yazıya şöyle bakıp “Bunu ben yazdım!” mı diyorsun yoksa? Hayır, kardeşim onu sen yazmadın sen sadece kendine mal etmeye çalıştın ama yalanın kılıfı gerçekleri örtmeye yetmiyor.

Sadece kitaptan, medyadan değil, canlı bir kaynaktan aldığını, dinlediğini de kaynaklandırman gerekiyor. Sonra ben yazdım dersen çok mu çok ayıp olur! Evet, ben bunları gördüğüm için yazıyorum. Eğer alıntı yaptıysan bunu yasaklayan özel bir yazı form altında sunulmamışsa kullanabilirsin. Ancak, alıntını adam gibi göstermek zorundasın. “Ben kısmen faydalandım.” diyerek geçiştirmek hem sorumluluktan, hem de üzerine kul hakkı yüklenmekten seni kurtaramaz. Aldığın cümleyi, aldığın paragrafı tek tek belirtmen zorunludur. Belirteceksin, belirteceksin.

Bu yazı ortaya yazılmış bir yazıdır. Yazımdan kimse alınmasın. Bir kişiye yazılmış bir yazı değildir. Ola ki alınırsan herkesin bildiği ancak benim köyümde söyleyiş farklılığı olan “İşkilli büzük bıngıldar.” atasözünün anlattığını bir düşün derim.

Gördüğüm bazı hataları temel alarak bu yazımı yazmış bulunmaktayım. Hiç kimse “Bana yazmış!” diye de alınmasın, bıngıldamasın.

Sadece, dost acı söyler.

19.05.2021

Durmuş Ali ÖZBEK

Emekli Öğretmen

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com