M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

REKTÖR NAMIK AK’TAN 13 MAYIS TÜRK DİL BAYRAMI MESAJI

 


Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, 13 Mayıs Türk Dil Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Rektör Namık Ak, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Binlerce yıllık kadim geçmişi olan Türkçemiz, yeryüzünde geniş bir coğrafyada çağlar boyunca değişik lehçe, şive ve ağızlarla konuşulmaya devam etmiş ve zengin kelime dağarcığı, üstün ifade kabiliyetiyle günümüze kadar ulaşmıştır. 

Milyonlarca insanın anadili olan Türkçemiz, onu konuşanların zihninde köklü bir çınar, yüreğinde çiçekli bir bahar olmuştur. Asırlar boyu süren yolculuğunda dillerden dillere dolaşan, gönüllerden gönüllere akseden Türkçemiz, yorulmak ve tükenmek şöyle dursun her dem dinçliğini, berraklığını, tazeliğini, tesirini, güç ve kuvvetini korumasını bilmiş; ona sahip çıkan, onu konuşan, onu yazan, onunla gülüp onunla ağlayan, onunla şiirler şarkılar söyleyen, ona tutkun Türkçe sevdalılarıyla birlikte ölümsüzlük şerbeti içmiştir.

2021 yılının UNESCO tarafından Yunus Emre Yılı olarak kutlanmasının kararlaştırılmasının yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile de bu yılın Yunus Emre ve Türkçe Yılı olarak ilan edilmesi, Türkçemizi ve onu en güzel şekilde ifade eden Karamanlı büyük mutasavvıf ve şair Yunus Emre'yi dünya gündemine taşımıştır. Türkçeyi en iyi kullananların başında gelen 'Bizim Yunus', şiirleriyle dilimizin tüm derinliğini ve zenginliğini ortaya koymuş; aradan geçen 700 yıla rağmen gönüllerimizi Türkçemizin bereketli pınarından sulamaya devam etmiştir.

13 Mayıs Türk Dil Bayramı vesilesiyle, hem üniversitemizin ismini aldığı Karamanoğlu Mehmet Bey'in ünlü dil fermanı ve Türkçemizin resmi dil olarak kabulünün 744’üncü yıldönümü hem de '2021 Yunus Emre ve Türkçe Yılı' nedeniyle, dilimize canla başla hizmet ederek onu yücelten ve dünya dilleri arasındaki yerini daha da yükselten başta Karamanoğlu Mehmet Bey ve Yunus Emre olmak üzere tüm Türkçe sevdalılarını rahmet, minnet, hürmet ve şükranla yad ediyor; Türkçe konuşan, Türkçe söyleyen ve Türkçeye gönül veren herkesin Dil Bayramını kutluyorum.”YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com