M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

TÜRK DİL BAYRAMI KUTLU OLSUN

TÜRKÇE’nin Karamanoğlu Mehmet Bey tarafından, 13 Mayıs 1277 yılında, Konya’da yayınlanan ünlü FERMAN ile aziz vatanımız Anadolu’da, ilk defa, devletin resmi dili olarak kabul ve ilan edilişinin 744. yılı nedeniyle sessizce kutlanmakta olan Türk Dil Bayramı,  yöre halkımıza, Milletimize ve Türk Dünyasına kutlu olsun.  

 

Bilindiği üzere, bir milletin dili, o milletin var oluş ve yaşayış nedenlerinin en temel unsurudur. İnsanın için dil insan olmanın ve vatandaşlığa yükselmenin bir vasıtasıdır. Millet tanımı  ortak bir dili, kültürü, tarihi ve gelenekleri olan.. “ diye başlar. Dil ve kültür birbirinden ayrılmaz kavramlardır. Kültür, bir toplumun temel unsuru, varlık nedeni ve yaşam biçimidir.  

 

 Millet kavramlarını  anlatırken “ bir milleti yok etmeye, önce kültürünü yok etmekle başlanır, sonra dili ortadan kaldırılır, dil yok olunca,  millet de yok olmuş demektir” denir.  Anadolu’nun her yerinde  yabancı dille eğitim yapan okul açılması ve diğer okullarımızda yabancı dilin yaygınlaştırılması, önce kültürümüzü, sonrasında da dilimizi yok etmeye yönelik faaliyetler olmaktadır. Yabancı dil öğrenmekle, yabancı dilde eğitim yapılması, hedefleri yönünden  çok farklı kavramlardır.  

 

Günümüz dünyasında, yurt içi ve yurtdışında, Türk Milletinin dili, dini, tarihi, kültürü, hukuk sistemi, kısacası Türk’e ait ne varsa tenkit edilmekte ve horlanmaktadır. Bu  yıkıcı faaliyetlerin asıl hedefi, Türk Milletini “Millet Olma/Milli Olma” şuurundan uzaklaştırmaktır. Büyük şehirlerimizdeki sokaklarda, işyeri isimleri, ilan ve tabelaların, günlük konuşmalarımızdaki bir çok kelimenin yabancı kelime ve deyimler olduğunu her fırsatta dile getirmekteyiz. Çevremdeki en büyük Alış Veriş Merkezi (AVM) isimleri, Galeria, Arcadium, Acity Outlet ve Cordion şeklindedir. Türkçe sandığımız, Motor, elektrik, otomobil, ekonomi, politika, finans, bulvar, transfer, doktor, grup, panel, kanal, radyo, vizyon, film, sinema, tren, tramvay, misyon, damper, blok, site gibi kelimelerin yanına, fastfood, bazaar, sale, chery, rent a car, restoran, cafe, internet, irite etmek gibi yenileri eklenmektedir.  

 

Dilimizi, kültürümüzü ve tarihimizi inkar etmeye çalışanlar, bu inkarlarına FERMAN inkarını da eklemişlerdi. Geçen yıllarda,  Konya’da düzenlenen bir toplantıya konuşmacı olarak katılan bir inkarcı - konuşmacı  “ Dil Bayramı olarak kutlanan Türkçe Ferman sanıldığı gibi Karamanoğlu Mehmet Bey’e ait değildir. Bu ferman, Türk olmayan bir kişi tarafından Mehmet Bey ile alay etmek için söylenmiştir “ dedi ve resimleriyle birlikte medyada yayınlandı. Bu haber üzerine bir kaç telin yazısı yayınlandı. Bizim de yayınladığımız karşı yazıya hiçbir yorum gelmemişti. Milli değerlerimiz ve varlıklarımız elimizden bir bir alınarak “yalan, yok, yaşanmadı, gereksiz “  gibi iftiralara maruz bırakılırken, yatırılmış olduğumuz derin uykudan ne zaman uyanacağımız bilinmemektedir.  

 

Yazar Turgut ÖZBAY tarafından yazılan ve Ankara Ticaret Odası yayınlarında yer alan İşte Türkiye Gerçekleri isimli kitapta (Ocak -2003, Ankara basımı, sayfa.171..) “ yanlı, maksatlı, yalan bilgiler, yönlendirme ve şartlandırmalarla, Türk Milleti’nin dikkati dağıtılmış, Millet şaşırtılmıştır. Türk Milleti hafıza kaybına uğratılmış, beyinler yıkanmıştır. Sonuçta, insanların Milletine ve Devletine olan güveni azaltılmıştır, Milli kültürümüzden uzaklaşmak ve Milleti küçümseme gayretleri, devletimizin (Cumhuriyet) kuruluş felsefesinden uzaklaşmaktır” şeklindeki çarpıcı  görüşler yer almıştır. 

 Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından kurulmuş olan, Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu, bu olumsuzlukları önlemek, Türk Dili ve Tarihini, sonuçta, Türk Kültürünü yüceltmeyi hedefler.  

 

Bir dilin insanlar için önemi, konuşacak dil olmadığı veya dili konuşacak insan olmadığı zaman anlaşılacaktır. Dünyada 27 alfabe olduğu ve bu alfabelere sahip olan milletlerin dilleriyle övündüklerine yıllar önce yapmış olduğum Gürcistan ziyaretinde tanık olmuştum. Henüz kuruluş ve kurumlarının teşkili aşamasında olan ve ekonomi dahil bir çok sorunu olan Gürcüler, dilleri, kültürleri, sanat ve  alfabeleriyle gurur duyuyorlar ve bu kültür zenginliğiyle her zorluğu aşabileceklerini, söylüyorlardı. Yer yüzünde kaybolmaya başlamış ve  15-20 kişi tarafından konuşulan dillerin bile yaşatılmaya çalışılması yanında, zenginliği, yaygınlığı ve bileni-konuşanı yönünden dünyanın başta gelen dilleri arasında sayılan TÜRKÇE‘nin bu denli ihmal edilip saldırıya maruz bırakılması ibret alınacak bir olaydır. Halen yayın yapan bir çok radyo ve televizyon kanalında Türkçe geri plana itilmekte, yabancı diller ön plana çıkarılmaktadır. Anadilimizin Arapça olduğunu, eğitim sistemimizin Arapça ağırlıklı olmasını  söyleyenler  bile vardır. 

 

Gündeme düşen yazılarda, konuşmalarda ve levhalarda yer alan    Türkçenin Başkenti Karaman” ifadesi bizi çok mutlu ediyordu.  Türk Milletinin ve Taşeli insanı ve özellikle, kutlamalara katılan hemşerilerimizin TÜRK Dil Bayramı’nı gönülden kutlar, dilimizin evrensel bir dil olmasını sağlayan bu fermanı yayınlayan Karamanoğlu Mehmet Bey ve Atatürk başta olmak üzere, dilimiz, kültürümüz ve tarihimiz için emek harcayanları rahmet ve saygı ile anıyoruz. 

  

 

                 Yazan /Derleyen : Av. Naci SÖZEN , 13 Mayıs 2021  YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com