M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

SEVDANIN ADI ERMENEK

 


16.10.2008 tarihinde yazmış olduğum bir yazımda yedi tespit yapmışım. 2008’den 2021’e kadar bu tespitlerin hangileri gerçekleşti merak ettim. İşte o yazım ve tespitlerim.

Ermenek, 5000 yıllık bir tarihe sahip olup, uzun bir dönem de Karamanoğlu Beyliğinin başkentliğini yapmış Taşeli kenti.

Ermenek, tarihi boyunca yeniliklere açık, adeta her döneminde ülkeye hizmet için öncü insanlar yetiştirmiş, tarihi ve doğal güzelliklerini hiç bozmadan bu güne kadar yaşatmış otantik şehir.

Ermenek, Toros dağlarının zirvesi, Akdeniz’e bir adım, yüksek yalçın kayalıkların eteğinde, tarihi dokusu ve doğal yapısının güzellikleriyle benzersiz yerleşim merkezi.

Zümrüt yeşillikler içerisinde, dünyanın en büyük yeraltı mağaralarından biri olan Maraspoli Mağarası, gürül gürül akan suları, bahar tazeliği yaşatan Taşeli’nin nazlı gelini.

Evet, Ermenek mutluluk iksirimiz, heyecan ışığımız, sevgimiz, sevincimiz, her şeyimiz.

Umudumuz odur ki; gelecekte Ermenek insanımız daha mutlu olsun, yeni ekmek kapıları açılsın. Açılması gereken kapıları da şöyle sıralayabiliriz:

1. Ermenek HES barajının gölet alanı görselliğini sergilemeye başlayıp, iklimde olumlu değişiklikler ortaya koyduğu günden sonra su sporlarını, balıkçılık ve kıyı turizmini yeri ve zamanında değerlendirebilirse,

2. Mevcut olan konaklama yerlerini artırıp, gelen konuklara şehir içi ve tarihi değerleri yerinde görme imkânı tanınırsa,

3. Mağara, düden, dağ, yayla vb. tabii oluşumları değerlendirebilirse,

4. Kara elmas bitmeye yön tuttuğu günümüzde, mermercilik sektörünü doğaya ve canlıya zarar vermeden değerlendirebilirse,

5. Göksu vadisinin görselliğini dünyaya duyurabilirse,

6. Bağlı bulunduğu ile (vilayete) ulaşmak için bir başka il hudutları içerisine girip tekrar kendi il hudutlarına dönüş yapmadan ulaşım sağlayabilirse,

7. Kısa yollarla İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayabilirse, yöre insanımız kadını, erkeği, çocuğu, genci ve yaşlısıyla daha mutlu bir geleceğe yürüyecektir. Ülke ekonomisine de çok büyük katkılar sağlayacaktır.

Ermenek; 5000 yıllık derin bir tarihe kök salmış taze, genç çınar.

Ermenek mutluluk iksirimiz, heyecan ışığımız, sevgimiz, sevincimiz, her şeyimiz. Yaşlımızla, gencimizle, çoluk-çocuk hepimizde var olan Sevdanın Adı Ermenek.”

Evet, 2008 yılında böyle tespitler yapmışım. Tespitlerimin ne kadarı gerçekleşti okuyucu yorumları belki açıklık getirecektir.

 

16.10.2008

Durmuş Ali ÖZBEK

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

sanalbasin.com üyesidir
Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com